Dyrektor ICZMP: teraz szpital ma być jak elektrownia i musi pracować

Przede wszystkim teraz, podczas pandemii, szpital, tak jak elektrownia, nie może zostać zamknięty, musi pracować - powiedział PAP dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (ICZMP), prof. Maciej Banach, kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń.

Dyrektor ICZMP: teraz szpital ma być jak elektrownia i musi pracować
Reklama
Reklama
Reklama

Szpitale i wszystkie placówki medyczne – jak podkreślił prof. Maciej Banach – po prostu muszą pracować, a szczególnie podczas pandemii należy zrobić wszystko, aby system ochrony zdrowia nie został całkowicie sparaliżowany – zaznaczył dyrektor.

ICZMP w Łodzi do jedna z największych w kraju placówek medycznych o profilu ginekologiczno-położniczym i pediatrycznym.

"Staramy się robić wszystko, aby chronić naszych pacjentów i samych siebie” – powiedział profesor. "Szybko identyfikujemy ogniska koronawirusa jeszcze przed przyjęciem do szpitala oraz w samym szpitalu, następnie przeprowadzony jest szczegółowy wywiad epidemiologiczny. Dla pacjentów podejrzanych lub z potwierdzonym wynikiem mamy specjalnie wydzielone miejsca covidowe i tzw. strefy pomarańczowe" - zaznaczył.

"Strefy pomarańczowe to pomieszczenia, w których przyjmujemy pilne przypadki - jeśli oczywiście nie wymagają intensywnego nadzoru - na przykład kobiety podczas porodu z krwawieniami lub noworodki wymagające natychmiastowego zabiegu albo dzieci z wypadku, a nie wiemy jeszcze, czy są zakażone SARS-CoV-2" - wyjaśnił naukowiec. "Musimy postępować tak, jak w przypadku infekcji, a jednocześnie natychmiast pomóc tym pacjentom, często ratując ich życie, co jest dla nas najważniejsze. Nie możemy czekać, aż pojawi się wynik testu” – tłumaczył Banach.

"Jako personel medyczny obsesyjnie wręcz dbamy o normy sanitarne i higienę; zabezpieczamy się maskami, goglami czy przyłbicami, co też powoduje, że nawet jeśli był kontakt, nikt nie musi iść na kwarantannę” – mówił.

"Z całego serca dziękuję ponad 2200 osobom, czyli całemu personelowi, wszystkim ludziom z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, nie tylko za to, że pracują, ale za ich zaangażowanie w miarę normalne funkcjonowanie naszego szpitala" – podkreślił.

"Codziennie do późnej nocy wraz z epidemiologiem dr Danutą Górecką-Turską i moim zastępcą ds. klinicznych prof. Ewą Kalinką w najdrobniejszych szczegółach opracowujemy plan pracy w warunkach pandemii; bardzo im za to dziękuję” – relacjonuje szef szpitala. "Reagujemy na bieżąco na wszystkie problemy, które wynikają z pandemii, tak, by zabezpieczyć epidemiologiczne pracę na oddziałach, ewentualnie uzupełnić obsadę, zrobić wszystko, by nie było konieczności wyłączania pracy oddziału" - wyjaśnił.

"Staramy się pracować normalnie pomimo występujących czasem zakażeń. Wtedy wdrażamy odpowiednią procedurę. Zawsze na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo pacjenta i nasze, bo chory lekarz, pielęgniarka, czy salowa nie pomoże nikomu” – zwrócił uwagę Banach.

Profesor powiedział PAP, że w ICZMP właśnie rusza laboratorium do wykrywania przypadków COVID-19. „Chodzi o bardzo szybkie testowanie przyjmowanych pacjentów i badania personelu” – podkreślił szef szpitala. "Będziemy też oczywiście wspomagać w testowaniu inne miejsca w Łodzi” – dodał.

Pacjenci przyjmowani do ICZMP są od razu badani. „Sprawdzamy czy nie są zainfekowani SARS-CoV-2. Obecnie coraz częściej dostaję raporty o takich wykrytych przypadkach - nawet kilkanaście i więcej osób dziennie” – mówił profesor. "Badamy także pracowników, którzy ponad 7 dni przebywali poza naszą placówką. Ze względów bezpieczeństwa muszą być testowani przed powrotem do pracy” - wyjaśnił.

Profesor Banach dodał, że bardzo ważny, z punktu widzenia bieżącej pracy szpitala, jest dokładny wywiad epidemiologiczny. "Okazuje się, że nawet tzw. osoba dodatnia nie musi zakażać innych osób, jeśli są odpowiednio zabezpieczone i stosują zalecenia sanitarne” – tłumaczył. "Dlatego tak bardzo ważna jest zasada DDM, ponieważ to właśnie dystans, regularna, jak najczęstszą dezynfekcja rąk i maseczka praktycznie w 100 proc. mogą ochronić przed zakażeniem" - mówił.

Szef łódzkiego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi powiedział PAP, że należy pamiętać, że każdy może się zarazić koronawirusem, a w związku z tym każdy musi przestrzegać rygorów sanitarnych. "Na razie, pomimo pandemii i wynikających z tego ograniczeń, udaje się nam utrzymać stan gotowości do leczenia pacjentów” – podkreślił profesor Banach.

Jego zdaniem jednak, w tej fazie pandemii, nie można przewidzieć jej ewentualnego rozwoju i społecznych ani gospodarczych skutków.

"Jako epidemiolog chorób serca i naczyń patrzę na to z ogromną dozą troski, a ostatnio wręcz przerażenia" - dodał. "Jeśli ten geometryczny skok będzie nadal postępował, to rzeczywiście niedługo może nie być miejsc szpitalnych i respiratorowych, a sytuacja stanie się bardzo trudna" - zaznaczył.

"Wydaje się, że konieczne są tylko bardzo klarowne, szybkie restrykcje i to znacznie większe niż teraz" - stwierdził. "Jest tak dużo zarażeń, że aby to powstrzymać, jedynym skutecznym rozwiązaniem może okazać się lockdown" - uważa prof. Banach.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowej dobowej liczbie zakażeń – 21 629 osób. To najwięcej od początku epidemii. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ mhr/

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze.

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.koronawirus247.pl materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu informacyjnego PAP, będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez właściciela portalu na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.


What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
Reklama
Reklama
Reklama