Kanclerz Niemiec do rodaków: zostańcie w domach, z rozwagi i zdrowego rozsądku

Kanclerz Angela Merkel wezwała obywateli Niemiec do ograniczenia kontaktów i powstrzymania się od podróżowania. Uczyniła to w wystąpieniu wideo, przekazanym w sobotę przez dziennik "Bild".

Kanclerz Niemiec do rodaków: zostańcie w domach, z rozwagi i zdrowego rozsądku
Reklama
Reklama
Reklama

"Spotykajcie się ze znacznie mniejszą liczbą osób, czy to na zewnątrz, czy w domu - oświadczyła Merkel. - Powstrzymajcie się od wszelkich podróży, które nie są naprawdę istotne, od wszelkich uroczystości, które nie są naprawdę konieczne".

"Proszę, zostańcie w domu, kiedy tylko jest to możliwe, gdzie to możliwe" - wezwała kanclerz Niemców. "Dla własnego zdrowia i zdrowia wszystkich, których możemy uratować przed chorobą. Aby mieć pewność, że nasz system opieki zdrowotnej nie zostanie przytłoczony, aby szkoły i przedszkola dla naszych dzieci pozostały otwarte. Dla naszej gospodarki i naszej pracy" - zaapelowała.

Merkel oceniła, że Niemcy znajdują się "w bardzo poważnej fazie pandemii koronawirusa". Zauważyła, że pandemia rozprzestrzenia się szybciej niż pół roku temu. "Względnie spokojnie skończyło się lato, teraz czekają nas trudne miesiące" - oznajmiła. "O tym, jak zimą będą wyglądać nasze święta, zadecydują najbliższe dni i tygodnie" - dodała.

"Musimy teraz zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wirus nie rozprzestrzeniał się w sposób niekontrolowany" - ostrzegła kanclerz i zaznaczyła, że liczy się każdy dzień. Każda osoba może przyczynić się do ponownego spadku liczby infekcji, przestrzegając minimalnych odległości i zasad higieny, a także stosując ochronę ust i nosa - przypomniała.

"Nauka mówi nam jasno: rozprzestrzenianie się wirusa zależy bezpośrednio od liczby kontaktów i spotkań, które każdy z nas ma" - powiedziała Merkel.

Kanclerz podkreśliła, że Niemcy stosunkowo dobrze przetrwały pierwsze sześć miesięcy pandemii. Jej zdaniem udało się to, ponieważ "trzymaliśmy się razem i przestrzegaliśmy zasad". "Z rozwagi i zdrowego rozsądku" - dodała. Ograniczenie kontaktów to "najskuteczniejszy środek, jaki mamy obecnie przeciwko pandemii" - skonstatowała.

Jak ogłosił berliński Instytut Roberta Kocha (RKI) w sobotę stwierdzono w Niemczech 7830 nowych infekcji koronawirusem. Zmarły 33 kolejne osoby. Dzień wcześniej RKI informował o 7334 nowych zakażeniach i 24 zgonach.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ mal/

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze.

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.koronawirus247.pl materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu informacyjnego PAP, będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez właściciela portalu na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.


What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
Reklama
Reklama
Reklama