Portugalia: limity pielgrzymów na uroczystościach rocznicowych w Fatimie

W sanktuarium w Fatimie, w środkowej Portugalii, rozpoczęły się w poniedziałek wieczorem uroczystości 103. rocznicy zakończenia objawień maryjnych. Po raz pierwszy od czasu wybuchu epidemii koronawirusa władze tego miejsca kultu wprowadziły limit dozwolonej liczby pielgrzymów.

Portugalia: limity pielgrzymów na uroczystościach rocznicowych w Fatimie
Reklama
Reklama
Reklama

Jak poinformował rektor fatimskiego sanktuarium ks. Carlos Cabecinhas, decyzję o ograniczeniu liczby wiernych do 6 tys. osób podjęto we współpracy z krajowymi służbami medycznymi.

Średnio na jednego pielgrzyma, uczestniczącego w wydarzeniu, które rozpoczęło się w poniedziałkowy wieczór i które potrwa do wtorkowego popołudnia, przypada około 8 m kw. Miejsca dla pielgrzymów zostały oznaczone białymi okręgami.

“Mamy nadzieję, że pielgrzymi dadzą dobry przykład i będą szanowali wytyczne sanitarne dotyczące bezpieczeństwa epidemicznego” - powiedział przed rozpoczęciem poniedziałkowych uroczystości ordynariusz diecezji Leiria-Fatima kardynał Antonio Marto.

Limity dotyczące liczby pielgrzymów w Fatimie wprowadzono z inicjatywy prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousy. We wrześniu zaapelował on do władz sanktuarium, aby nie dopuściły do sytuacji, kiedy na obchodzonych 12 i 13 października uroczystościach pojawi się 50 tys. osób.

Po całkowitym zamknięciu fatimskiego sanktuarium z powodu koronawirusa pomiędzy marcem a majem, w kolejnych miesiącach nie pojawiła się tam duża liczba pielgrzymów. Wyjątek stanowiły uroczystości zorganizowane pomiędzy 12 a 13 września, kiedy do Fatimy dotarło kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. W obawie przed ryzykiem masowych zakażeń, wynikającym ze stale rosnącej liczby wiernych, rektorat w trakcie uroczystości podjął decyzję o zamknięciu wejść na teren sanktuarium.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze.

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.koronawirus247.pl materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu informacyjnego PAP, będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez właściciela portalu na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.


What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
Reklama
Reklama
Reklama