Portugalia: wojskowi odmawiają używania aplikacji związanej z Covid-19

Portugalscy wojskowi odmawiają używania zalecanego przez rząd Antonia Costy aplikacji na telefony komórkowe, która ma pozwalać walczyć z epidemią koronawirusa. Narzędzie elektroniczne służy m.in. do lokalizowania miejsca pobytu użytkowników telefonów i zbierania informacji o osobach, z którymi mieli oni kontakt.

Portugalia: wojskowi odmawiają używania aplikacji związanej z Covid-19
Reklama
Reklama
Reklama

Reprezentująca oficerów portugalskiej armii organizacja AOFA napisała w oświadczeniu przekazanym portugalskim mediom, że używanie aplikacji StayAway Covid nigdy nie powinno być obowiązkowe, ani karane grzywną, która, zgodnie z planem rządu, ma wynosić 500 euro.

W pełnym ironii oświadczeniu władze wojskowej organizacji napisały, że zmuszanie żołnierzy, a także innych obywateli, do nieustannego noszenia ze sobą telefonów komórkowych oraz używania “namierzających ich położenie” aplikacji jest “niezgodne z prawem i ogranicza ich prywatność”.

Szef AOFA Antonio Mota zwrócił się w dokumencie do szefa portugalskiego MON Joao Gomesa Cravinho o rozwagę, zauważając, że planowany przez rząd nakaz używania aplikacji jest nie tylko nielegalny, ale też trudny do weryfikacji.

“Panie ministrze, czy naprawdę myśli pan, że jakiś obywatel, w tym żołnierz, zgodzi się, aby jakiś urzędnik przeglądał zawartość jego prywatnego telefonu?” - zapytał retorycznie ppłk Mota.

Przewodniczący wojskowej organizacji zapytał też w sarkastycznym tonie, czy resort obrony ma już zarezerwowane środki na zakup telefonów komórkowych dla tych osób, które nie korzystają z tych urządzeń, a także czy zamierza pokrywać koszty ich eksploatacji.

Zalecenie stosowania aplikacji StayAway Covid premier Portugalii przedstawił w środę podczas ogłaszania w kraju stanu klęski. Szef socjalistycznego gabinetu oznajmił, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie jednoizbowy parlament, Zgromadzenie Republiki.

W skierowanym do parlamentu w środę wieczorem projekcie nowych przepisów epidemicznych rząd zaproponował również wprowadzenie nakazu używania przez obywateli w przestrzeni publicznej masek ochronnych. Dotychczas ich noszenie było obowiązkowe w środkach transportu oraz w zadaszonych miejscach publicznych.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mal/

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze.

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.koronawirus247.pl materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu informacyjnego PAP, będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez właściciela portalu na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.


What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
Reklama
Reklama
Reklama