Szefowa brytyjskiej grupy zadaniowej: pierwsze szczepionki mogą nie być doskonałe

Pierwsza generacja szczepionek przeciw Covid-19 "prawdopodobnie będzie niedoskonała" i "może nie działać u wszystkich" - ostrzegła w środę Kate Bingham, szefowa brytyjskiej rządowej grupy zadaniowej ds. szczepionek.

Szefowa brytyjskiej grupy zadaniowej: pierwsze szczepionki mogą nie być doskonałe
Reklama
Reklama
Reklama

Bingham w artykule opublikowanym na łamach medycznego pisma "The Lancet" napisała, że w historii medycyny żadna szczepionka "nie była tak oczekiwana" jak ta przeciw Covid-19, i podkreśliła, że "szczepienia są powszechnie uważane za jedyną prawdziwą strategię wyjścia z pandemii, która obecnie rozprzestrzenia się na całym świecie".

Ostrzegła jednak przed nadmiernym optymizmem, zwracając uwagę, że szczepionka może nie działać w przypadku wszystkich osób lub jej działanie nie musi być długotrwałe. "Nie wiemy, czy kiedykolwiek będziemy mieli jakąkolwiek szczepionkę. Ważne jest, aby ustrzec się przed samozadowoleniem i nadmiernym optymizmem" - napisała.

"Pierwsza generacja szczepionek może być niedoskonała i powinniśmy być przygotowani na to, że mogą one nie zapobiegać infekcji, ale raczej zmniejszać objawy, a nawet wtedy mogą one nie działać u wszystkich lub na długi czas" - wyjaśniła.

Grupa zadaniowa ds. szczepionek została powołana w maju tego roku przez Patricka Vallance'a, głównego doradcę naukowego rządu brytyjskiego. Została ona utworzona w ramach ministerstwa biznesu, a Kate Bingham podlega bezpośrednio premierowi.

Później w środę Bingham w rozmowie ze stacją BBC powiedziała, że pierwsze osoby mogłyby otrzymać szczepionkę jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, ale bardziej prawdopodobny jest początek przyszłego roku.

"Jeżeli okaże się, że dwie pierwsze szczepionki, lub jedna z nich, są zarówno bezpieczne, jak i skuteczne, myślę, że istnieje możliwość, iż wprowadzenie szczepionki rozpocznie się przed Bożym Narodzeniem, ale w przeciwnym razie myślę, że bardziej realistyczne jest oczekiwanie, iż będzie to początek przyszłego roku" - mówiła.

Brytyjski rząd dotychczas podpisał umowy z sześcioma producentami potencjalnych szczepionek przeciw Covid-19 na ich dostawę, jeśli okaże się, że są skuteczne.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ akl/

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze.

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.koronawirus247.pl materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu informacyjnego PAP, będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez właściciela portalu na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.


What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
Reklama
Reklama
Reklama