Szwecja - Tegnell: rośnie liczba zakażeń, ale sytuacja lepsza niż w innych krajach

Główny epidemiolog kraju Anders Tegnell uważa, że choć w Szwecji rośnie liczba zakażeń, to koronawirus nie rozprzestrzenia się w takim stopniu, jak innych państwach świata.

Szwecja - Tegnell: rośnie liczba zakażeń, ale sytuacja lepsza niż w innych krajach
Reklama
Reklama
Reklama

We wtorek Urząd Zdrowia Publicznego podał, że od piątku liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Szwecji wzrosła o 2203 do 100 654. Przed tygodniem statystyki za ten sam okres pokazywały wzrost zakażeń o 1862.

"W Szwecji mamy do czynienia z negatywnym rozwojem epidemii, ale koronawirus nie rozwija się w takim stopniu jak w innych krajach świata" - ocenił Tegnell.

Według niego "trudno porównać aktualną sytuację z wiosną", gdy Szwecja została mocno dotknięta epidemią, "gdyż dziś przeprowadza się znacznie więcej testów".

Aktualnie najbardziej dotknięte pandemią miasta to: Sztokholm, Uppsala oraz Oerebro.

Jeszcze w połowie czerwca w Szwecji odnotowywano dziennie nawet 1,5 tys. nowych zakażeń, następnie nowych liczba zakażeń znacznie spadła, we wrześniu ponownie zaczęłą rosnąć.

We wtorek poinformowano o pięciu kolejnych zgonach na Covid-19, jakie miały miejsce od piątku, łączny bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa to 5 899. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 23 pacjentów z Covid-19. Wiosną było ich nawet 550.

Jak poinformowano, rośnie liczba zakażeń w domach opieki, ale skala zachorowań jest aktualnie niewielka w porównaniu z sytuacją na wiosnę. Od pierwszego października zniesiono zakaz odwiedzin w tego typu placówkach.

Główny epidemiolog kraju pytany przez dziennikarzy o powód wolniejszego rozprzestrzeniania się koronawirusa w Szwecji wskazał "istnienie tych samych rekomendacji przez długi czas, do których przyzwyczaili się ludzie". "Inne kraje zmieniają ciągle swoje strategię, a ich społeczeństwa mogą być także w mniejszym stopniu odporne" - stwierdził Tegnell.

W Szwecji od wiosny jedynym obostrzeniem jest zakaz organizacji publicznych imprez powyżej 50 osób. Wciąż nie ma nawet zalecenia zasłaniania twarzy.

Szwedzki Urząd Statystyczny podał, że w trzecim kwartale bieżącego roku ogólna liczba zgonów w Szwecji była niższa o 1,9 proc. niż w tym samym okresie w latach 2015-19. Natomiast w drugim kwartale ten wskaźnik był wyższy o 25 proc. niż zwykle.

Urząd Zdrowia Publicznego od lata publikuje statystki związane z epidemią od wtorku do piątku, aby uniknąć opóźnień w napływie danych po weekendzie.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ kar/

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze.

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.koronawirus247.pl materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu informacyjnego PAP, będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez właściciela portalu na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.


What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
Reklama
Reklama
Reklama