Włochy: 2 tys. osób protestowało w Rzymie przeciw reżimowi sanitarnemu

Około dwóch tysięcy osób uczestniczyło według policji w sobotę w Rzymie w dwóch manifestacjach przeciwników zaostrzonych przepisów o walce z epidemią, w tym obowiązku noszenia maseczek. „Maseczki szkodzą i odbierają wolność” - powtarzali protestujący.

Włochy: 2 tys. osób protestowało w Rzymie przeciw reżimowi sanitarnemu
Reklama
Reklama
Reklama

Protestowali także przeciwko nazywaniu ich „negacjonistami”, ponieważ - jak przypomnieli - określenie to używane jest w zupełnie innym kontekście.

Do uczestników manifestacji policja w Wiecznym Mieście apelowała o przestrzeganie zasad sanitarnych, przede wszystkim o założenie maseczek i zachowanie dystansu społecznego. Wiele osób nie wysłuchało tych apeli; zostały spisane i ukarane mandatami. Doszło do napięć z siłami porządkowymi. Jednego manifestanta zatrzymano.

„Wyzwolić Włochy z dyktatury sanitarnej” - to hasło wiecu na placu Ust Prawdy, gdzie zgromadziło się kilkadziesiąt osób, między innymi członkowie i sympatycy neofaszystowskiej formacji Forza Nuova.

Na Lateranie odbył się zaś „Marsz wyzwolenia”, na którym zebrało się ok. 2 tys. osób. Niewiele z nich miało maseczki, nikt nie przestrzegał zasady dystansu społecznego.

„Nie nosimy maseczek, bo to symbol poddaństwa. Boimy się tylko utraty wolności” - mówili manifestanci. Podkreślali, że bronią konstytucji.

Protesty odbyły się w dniu, gdy we Włoszech zanotowano ponad 5700 nowych zakażeń koronawirusem - podkreśliła telewizja RAI w wieczornym wydaniu dziennika.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ kar/

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze.

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.koronawirus247.pl materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu informacyjnego PAP, będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez właściciela portalu na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.


What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
Reklama
Reklama
Reklama